3.28 Terjatve javnega zavoda (vrtca) do fizične osebe
Kaja Breznik Ladinik, odvetnica, Odvetniška pisarna Bohl d.o.o.
Programi predšolske vzgoje se financirajo iz javnih sredstev, sredstev ustanovitelja, plačil staršev ter donacij in drugih virov (opomba 1). Javnim vrtcem se zagotavljajo sredstva v višini razlike med ceno programov in plačilom staršev iz proračuna občine. Osnova za plačilo staršev je sicer sama cena programa, v katerega je otrok vključen in obsega stroške vzgoje, varstva in prehrane otroka v vrtcu ter ne vsebuje sredstev za investicije in investicijsko vzdrževanje (opomba 2). Sami stroški vzgoje, varstva in prehrane so sestavljeni iz stroškov dela zaposlenih v vrtcu, ki se ugotavljajo v skladu z zakonom, normativi in standardi ter kolektivno pogodbo, stroškov materiala in storitev, potrebnih za izvajanje programa in stroškov živil za otroke.
Cene programov v vrtcih, ki izvajajo javno službo, predlaga vrtec sam, skupaj s predlogom finančnega načrta, pripravljenega v skladu z izhodišči, ki veljajo za občinski proračun. Ceno programa določi pristojni organ občine ustanoviteljice oziroma koncedentke. Nadalje mora po določitvi cene vrtec z izračunom cene seznaniti starše, občine zavezanke za plačilo in ministrstvo, pristojno za predšolsko vzgojo (opomba 3).
Plačilo staršev za vrtec se določi v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev. Na tem mestu poudarjamo, da lahko starši za otroke, ki so vključeni v javni vrtec, zasebni vrtec s koncesijo ter zasebni vrtec, ki se financira iz občinskega proračuna, uveljavljajo znižano plačilo vrtca. Višina plačila vrtca se ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo, pri čemer so starši s povprečnim mesečnim dohodkom do 188,02 EUR na osebo, oproščeni plačila vrtca, na drugi strani pa starši, katerih dohodek znaša 1.034,15 EUR ali več na osebo, plačujejo 77 % zneska cene programa. Ravno tako tudi staršem, ki ne uveljavljajo znižanega…